Tiamat
2 Ekim 2022
20:00
İstanbul
KüçükÇiftlik Bahçe
Google Maps

%100 Metal İftiharla Sunar: TIAMAT “Clouds” ve “Wildhoney” albümlerinin şarkılarından oluşan özel setlist ile 2 Ekim’de KüçükÇiftlik Bahçe’de!

80’li yılların ikinci yarısında Amerikalı meslektaşlarıyla aynı zamanlarda İsveçli müzisyenler de kendi death metal soundlarının temellerini attılar. Swedish Death Metal olarak nitelendirilen bu tür, Amerikalı örneklerine göre daha melodik ve daha değişken bir yapıya sahipti. Bu türün ilk örneklerinden biri olan Treblinka, sadece birkaç yıl sonra Tiamat ismini aldı ve Johan Edlund önderliğinde neredeyse tüm rakiplerini geride bırakacak şekilde yükselişe geçti.

Tiamat bu yükselişini peşpeşe yayımladığı iki albüme borçlu; “Clouds” (1992) ve “Wildhoney” (1994). Bu albümlerde önceki albümlerindeki safkan death metal sound’undan doom ve psyhedelic rock esintili death metal sound’una geçtiklerinde basın ve hayranları tarafından hiç yadırganmayarak orijinal fikirlerinin karşılığını aldılar. “Wildhoney” grubun bağlı olduğu plak şirketi Century Media Records’un gelmiş geçmiş en çok satan albümlerinden biri oldu. Tiamat bu albüm sonrası birçok festivalde headliner oldu, Black Sabbath ve Type O Negative’in de aralarında bulunduğu onlarca grupla turneye çıktı.

Ayrıca bu albümler sayesinde diğer İsveçli death metal grupları için de yol gösterici oldular, birçok grup müziklerinde cesur hamleler yapabildiler. In Flames, At the Gates, Dark Tranquillity bu cesur hamlelere imza atabilen İsveçli gruplardan sadece birkaçı.
“Wildhoney” o kadar büyük sükse yaptı ki Tiamat daha sonraki hiçbir albümünde o popülariteye erişemedi. Her yeni albümleri “Wildhoney” ile kıyaslandı. En son stüdyo albümleri “The Scarred People” 2012 yılında çıktı ve o zamandan beri kayıtlı bir materyal üretmediler. Ama boş da durmadılar, birçok festivale çağrılmaya ve solo turneler yapmaya devam ettiler çünkü “Clouds” ve “Wildhoney” albümlerinin şarkılarından oluşan bir setle sahnedeydiler.

Tiamat 2 Ekim 2022 Pazar günü tam 22 yıl aradan sonra İstanbul’a geri dönüyor. Johan Edlund önderliğindeki grup, 30 yıla yakın süre önce çıkarttıkları zihin açıcı, ilham verici ve asla eskimeyen “Clouds” ve “Wildhoney” albümlerinden şarkılarla 2 Ekim 2022 Pazar günü KüçükÇiftlik Bahçe sahnesinde olacak. Eminiz ki siz de öyle…