Mamut Art Project 2016 – 21-24 Nisan
21 Nisan 2016
11:00
İstanbul
KüçükÇiftlik Park
Google Maps

Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı ‘ulaşılabilir sanat’ etkinliği Mamut Art Project, bu yıl da Akkök Holding sponsorluğunda sanatseverlerle buluşuyor Çağdaş sanata taze ve yeni bir bakış…

Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen Mamut Art Project (MAP), bu yıl 21-24 Nisan 2016 tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta görülebilecek. Seçici Kurul, bu yıl dördüncü kez düzenlenen Mamut Art Project’de 1000’e yakın başvuru arasından 52 sanatçının işlerinin sergilenmesine karar verdi.

Akkök Holding sponsorluğunda düzenlenen Mamut Art Project 2016 21-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Her yıl baharla birlikte gelen ve genç sanat ortamını canlandıran Mamut Art Project, bu yıl 52 genç sanatçıya alan açıyor. Gelecek vaat eden isimlerin farklı disiplinlerden özgün çalışmalarını bir araya getiren Mamut Art Project 2016’nın jurisi, Banu Gündoğdu, Ömer M. Koç, Erinç Seymen, Ali Şimşek ve Fatoş Üstek’ten oluştu. Mamut Art Project’de yer alabilmek için 955 başvuru yapıldı. Jurinin başvurular arasından seçtiği sanatçılar ve yapıtları 21-24 Nisan tarihleri arasında, mekan sponsoru KüçükÇiftlik Park’ta sergilenecek. Mamut Art bu yıl ayrıca hem 2 günlük bir workshop’a sahne olacak, hem de event bünyesinde bir dizi özel performans gerçekleşecek.

Mamut Art Project’e Türkiye dışından bu yıl ABD, İran, Almanya, İsveç, İngiltere, Polonya ve Ukrayna’dan da başvurular geldi. Seçilen işler arasında yeni medya, enstalasyon, performans, illustrasyon, fotoğraf, ses yerleştirme, sokak sanatları, heykel, video, baskı, resim ve bio-art işler, dijital ve interaktif projeler de yer alıyor.

1000’e yakın başvuru arasından

Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı “ulaşılabilir sanat” etkinliği olarak dördüncü kez düzenlenen Mamut Art Project’in Direktörü Seren Kohen, başvurular, portfolyo sunumları ve değerlendirmelerin yaklaşık 2 aylık bir sürece yayıldığını belirtiyor: “Bu yıl Seçici Kurul için 1.000’e yakın başvuru arasından seçim yapmak hiç de kolay olmadı. Büyük bir titizlikle çalışan Seçici Kurul, yapılan başvuruları yaratıcılık ve özgünlük, teknik düzey ve iletilen mesajın gücü gibi farklı kriterler açısından tek tek değerlendirdi. Elbette başvuran genç sanatçıların sanat kariyeri açısından devamlılığı ve gelecek vizyonu da dikkate alındı.”

Seren Kohen, Mamut Art Project’in bu yıl da Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleştiğini ve bu sayede katılımcılara daha geniş bir kitleye ulaşabilme fırsatı sunduğunu sözlerine ekliyor ve projenin işlevlerini şöyle açıklıyor: “Mamut Art Project’de yer almak, sanat piyasasının üretim ve sergileme koşullarındaki engellere takılan kimi genç yetenekler için karma sergilere katılıp galerilerden teklif almanın, kişisel sergi açmanın veya bir bienale çağrılmanın önünü açan aşamalardan biri oldu. Katılan tüm sanatçılarımızı takip etmeye gayret gösteriyoruz. Onların başarısı bize de sevinç ve gurur veriyor.”

Akkök desteğiyle sanata gençlik aşısı

Mamut Art Project (MAP), geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yine Akkök Holding’in sponsorluğunda hayata geçiriliyor. Akkök Holding ve Mamut Art Project işbirliği, “geleceğin sanatçılarına ve sanatçıların geleceğine” sahip çıkıyor.

Ağırlıklı olarak kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin lider kurumları arasında yer alan Akkök, Mamut Art Project’i “geleceğe yatırım” stratejisi doğrultusunda destekliyor. Bu yıl ikinci kez projenin sponsorluğunu üstlenen Akkök Holding, destek verdiği ilk günden itibaren etkin tanıtım desteği ile daha geniş çevrelere ulaşabilmesini sağlayarak Mamut Art Project’e önemli bir ivme kazandırdı.

Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi Raif Ali Dinçkök, kültür ve sanatın eğitimin ayrılmaz bir parçası, toplumsal gelişimin en önemli ateşleyicilerinden biri olduğu gerçeğinden yola çıktıklarını söylüyor: “Gençlerin yaratıcılıklarını, kalıpların ötesinde özgürce düşünme becerilerini, toplumla, yaşamla, dünyayla bütünleşebilme yeteneklerini geliştirmeleri için sanatın enerjisine ihtiyacımız var. Mamut Art Project hem sanatı erişebilir kılıyor, hem de gençlik enerjisi aşılıyor.”