INFO

Bizans döneminde liman olarak kullanılan Beşiktaş ile Kabataş arasında kalan körfez 17. yüzyılda doldurulmaya başlanmış ve rivayete göre cirit oyunları oynanacak bir alan olmak üzere hazırlanmıştır. ‘Dolmabahçe’ ismi verilen alan; bostan ve padişahın hasbahçesi olarak kullanılmış ve şehrin ilk çağdaş tiyatro salonuna ev sahipliği yapmıştır.
Bugün adı KüçükÇiftlik Park olan alan ise Kanuni Sultan Süleyman’ın izniyle burayı mesire yeri yapan Bektaşi Karaabalı Mehmet Baba’nın ismini alarak ‘Karaabalı Mesiresi’ olmuştur. Dönemin eğlence yeri olan mesire alanı, her yaştan İstanbullu’yu ağırlamış, İstanbul’un en büyük bayram yeri olarak anılmıştır.

1950 yılında hızlanan imar çalışmalarıyla hareketlenen bölgenin Karaabalı Mesiresi olarak geçen kısmında, Cumhuriyet döneminde Zeki Müren’in İstanbul’da ilk sahne aldığı mekân olan KüçükÇiftlik Gazinosu yeralmış, ardından Osman Kavran bir kuşağın ‘çocukluğunun lunaparkı’ olan KüçükÇiftlik Lunaparkı’nı kurmuştur.

50 yıldır sirkler, konserler ve çeşitli özel organizasyonlara ev sahipliği yapan KüçükÇiftlik Park 2009 yılından itibaren İstanbul’un kalbinde kurumsal etkinlikler, lansmanlar, fuarlar, davetler, düğünler, her türlü sahne sanatları ve sergilere ev sahipliği yapan bir sanat, kültür ve etkinlik merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

17’nci yüzyıldan beri kültür ve eğlence merkezi olarak anılan KüçükÇiftlik Park Pitbull, Chris De Burgh, Elton John, Stevie Wonder, Tony Bennett, Scorpions, James Blunt, Buena Vista Social Club, Roxette, Cranberries, Iron Maiden, Deep Purple, Duran Duran gibi dünyaca ünlü isimler ve Sonisphere, Hi-Voltage, Lord Of The Dance, Mi Minör, Galata Moda, Garden Sale, Arçelik Gastro İstanbul, Kırmızı Ödül Töreni ve Turkcell 5. Açıkhava Sinema Festivali gibi ses getiren etkinikler ile 10binlerce kişiyi buluşturan çok amaçlı bir etkinlik merkezidir.

k1_kcpTeknik Donanımda da iddialı: K1 Ses Sistemi sadece KüçükÇiftlik Park’ta!
Eğlence sektörüne yaptığı yatırımlarla rakiplerinden hep bir adım önde olan KüçükÇiftlik Park organizasyon firması olan URU Group’un bünyesinde bulunan ses-ışık firması ile dünya standartlarında konferans, truss, sahne ve podyum sistemleri, ses-ışık ve görüntü ekipmanları ve deneyimli ekibi ile her türlü etkinliğin teknik ihtiyaçlarına cevap vermektedir.
Uru Group dünyada sadece 12 firmada bulunan L-Acoustics K1 ses sistemini Türkiye’ye getirerek teknik donanımda da farkını ortaya koymaktadır.
Tüm konserleri çok yüksek bir ses kalitesinde dinleme olanağı sunan ve konser deneyimini unutulmaz kılan K1, Fransız L-Acoustics firmasının zorlu sınavını başarıyla geçen firmaların sahip olabildiği ve bu nedenle firmalar için prestij göstergesi sayılan bir sistemdir.

Küresel sorumluluğunu yerine getiren çevreci bir venue: KüçükÇiftlik Park
Çevre yönetimi ve uygulamaları konusunda danışmanlık alan mekan uluslararası kültür, sanat ve sosyal sorumluluk projesi olan “EcoFest İstanbul” ve sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla düzenlenen Mindbody gibi ses getiren yaratıcı etkinliklere verdiği desteğin yanı sıra çevrecilik alanında yaptığı yatırımlarla, yoğun enerji tüketen eğlence sektörünün de bu konuda yapabileceği bir şeyler olduğunu gösteriyor. Alan aydınlatmalarında kullanılan solar sistem, atık ayrıştırma sistemi, geri dönüşümlü basılı malzemeler ve ofis içerisinde genç ekipçe benimsenen kurumsal uygulamalar KüçükÇiftlik Park’ın her adımda çevreye saygı duyduğunu ortaya koyuyor.

twitter