Deep Purple

Deep Purple

18 MAYIS 2011
ÇARŞAMBA /

18 MAYIS 2011

1968 yılında Londra, İngiltere’de kurulmuş olan hard rock grubu Led Zeppelin ve Black Sabbath ile birlikte hard rock ve heavy metalin öncülerinden sayılır. Grup adını Peter De Rose’un bestelediği aynı isimli parçadan almıştı.

Searchers grubunun bateristi Chris Curtis’in girişimi ile kuruldu. Artwoods ve Johnny Kidd and The Pirates gruplarından gelen Jon Lord ve Nick Simper gibi deneyimli müzisyenler gitarist Ritchie Blackmore’a katıldılar ve bu yeni grubun oluşumunda yer aldılar. Curtis, birkaç gün içinde gruptan ayrıldı ve Dave Curtis ve Bobby Woodman’ın yerine Maze grubunun iki üyesi Rod Evans ve Ian Paice geçti. Grubun Shades Of Deep Purple albümü “Hey Joe” ve “Hush” gibi bilinen parçalarını içermekteydi. Bu parçalar daha sonra single olarak çıktığında Amerika’da ilk 5’e girdi.

Temmuz 1969’da Evans ve Simper gruptan ayrıldı yerlerine Episode Six adlı pop grubundan Ian Gillan ve Roger Glover onların yerine geçti. Herkes tarafından bilinen “klasik” Deep Purple, değiştikten sonra oluşan yeni beşli ilk çıkışlarını, ‘orkestra’ ile verdikleri gösterişli bir konçerto ile yaptı. Londra Filarmoni Orkestra’sıyla Ekim 1999’da Royal Albert Hall’de kaydedilen albüm Live at The Royal Albert Hall adını taşıdı. Deep Purple artık heavy metal’in önde giden gruplarından biri olmuştu.

Ve grup İngiltere’de popülerlik kazandı. “Black Night” single’ı iki numarada yer alırken “Strange Kind Of Woman” ise ilk 10’da yer alıyordu. Fireball ve Machine Head albümleri ise liste başında bulunuyordu. Bir sonraki “Smoke On The Water” ise Amerika’da ilk 5’de yer aldı. Ayrıca single’ın bulunduğu albüm, grubun kendine ait plak şirketinden çıkan ilk albümü oldu. Milyon satış rakamına ulaşan Made in Japan albümleri grup içindeki bağlılığın arttığını gösteriyordu. Ancak Who Do We Think We Are! bu başarılı beşlinin son albümü oldu.

Gillan ve Glover’ın gruptan ayrılması yaratıcı bir aranjör ve yetenekli bir solist bulmak Deep Purple’a pahalıya patladı. Uzun bir süre zarfında kadrosu dengeye oturamayan grup dönem dönem Joe Satriani, David Coverdale, Glenn Hughes, Joe Lynn Turner  gibi yıldız isimleri de kadrosuna katıyor, kariyerini daha da güçlendiriyordu. 1996’da Steve Morse, Lord, Gillan, Glover ve Paice, Purpendicular albümünü çıkarttılar. Jon Lord yerine Don Airey’i arasına alan grubun diğer üyeleri Ian Gillan, Ian Paice, Roger Glover ve Steve Morse’dan oluşuyor.

Yıllar sonra bile Deep Purple yine heavy rock’ı güzel sanatlara çevirme hünerine sahip bir grup olarak tanınıyor. Vazgeçilmez rock liderleri 100 milyonu geçen albüm satışları ile müzik dünyasındaki efsanelerini Guinness Rekorlar Kitabı’na da taşıdı. Grup dünya çapında verdiği muhteşem konserlerine hiç hız kesmeden devam ediyor.

Yukari